Bal Mantı Restoran

Bal Mantı işletmesi ve çalışanları olarak sizlerle kendinizi adeta evinizde hissetirecek temiz,kaliteli ve samimi hizmetimizi buluşturuyoruz.  Mutfağımızda annelerin elleriyle hazırladığı, garsonların özenle servis ettiği günlük olarak yapılan lezzetli ve sağlıklı yemeklerimizi siz değerli   misafirlerimizin beğenilerine sunuyoruz.

Mantı Çeşitleri

Bal Mantı'da yaptığımız mantı çeşitlerinin en önemli özelliği günlük olarak yapılmasıdır. Birinci sınıf malzeme lezzetin de sırrını oluşturur. Klasik, Tepsi, Hingel ve Kıtır Mantı olarak menümüzde yer almaktadır.

Ev Yemekleri ve Kahvaltı

Lezzetli anne yemekleri ve zengin kahvaltı çeşitleri de Bal Mantı menüsünde yer almaktadır. Günlük olarak yapılan yemekler yapay karışımlar ve soslar kullanmadan en taze haliyle müşterilere sunulur. Sunulan yemekler hiçbir katkı maddesi içermez.Etli yaprak sarma, Kütahya Güveç, Hünkar Beğendi, İmam Bayıldı, Tas Kebabı, Buhara Pilavı yaptığımız lezzetli yemeklerden bazılarıdır.

 

Zeytinyağlılar

Ege lezzetini tatmak isteyenler için ege usulü zeytinyağlılar... Enginar, barbunya, ve zeytinyağlı yaprak sarma favori zeytinyağlılarımızdan...

IzgaraÇeşitleri

Izgara sevenler için %100 dana etinden yapılan ızgara ev köftesi ve ızgara tavuk da Bal Mantı alternatif lezzetler arasındadır.

Kızılırmak Mah 1450.Cad Ankara Ticaret Merkezi B/111 Çukurambar/Ankara

|  www.balmanti.com  |  Tel. 0312 286 86 46 - 0532 675 05 64