top of page

MANTI...

Klasik Mantı

Mantı, çeşitli baharatlarla çeşnilendirilen kıymanın, küçük hamur parçalarının içine konulması ve bu hamur parçalarının suda haşlanması ile yapılan yemektir. Türk mutfağının olduğu kadar diğer Orta Asya mutfaklarının da bir parçası olan mantı, eski SSCB ülkelerinde de popüler bir yiyecektir.. Türk mutfağında mantı, Orta Asya yemek kültürü ile kıyaslandığında farklılaştığını söyleyebiliriz. Türk mutfağında mantı yapımı, Orta Asya mutfağına kıyasla daha çok emek gerektirir.Türk mutfağında mantı genellikle; üzerine ilave edilen salça, eritilmiş tereyağı ve yoğurt ile servis edilir. Bunun dışında baharat tercihi ise çoğunlukla nane ve sumaktır.

Mantı Tarifi:

Derince bir karıştırma kabına un ve tuz ekleyelim. Karıştırarak unun ortasına bir çukur açalım. Ortasına yumurtayı ekleyelim ve karıştırmaya devam edelim. Karıştırırken ılık suyu yavaş yavaş ekleyelim. Hamurun ne çok sert ne de yumuşak olacak bir kıvama gelene kadar yoğuralım. Hazır olan hamurun üzerini streç film ile kapatalım ve dinlendirelim. Hamur dinlenirken uygun bir karıştırma kabına dananın sırt kısmından çekilmiş kıyma ekleyelim. Ardından soğan, karabiber, tuz, pul biber ekleyelim ve güzelce karıştıralım. Un serptiğimiz tezgaha hamuru alalım, yoğurarak hamuru toparlayalım. Hamuru yumruk büyüklüğünde parçalara ayıralım. Ayırdığımız hamurları bezeler haline getirelim. Un serptiğimiz tezgahta hazırladığımız bezeleri teker teker yufkadan kalın olacak şekilde oklava ile açalım. Açtığımız hamuru bir bıçak ile küçük kareler halinde keselim. Kesiğimiz karelerin ortasına hazırladığımız kıyma karışımında ufak parçalar halinde koyalım. Hamurun 4 köşesini ortada birleştirerek mantı şeklini verelim. Altını unladığımız bir tepsiye şekil verdiğimiz mantıları toplayalım ve tepsiyi dondurucuya alarak donduralım. Dondurucudan aldığımız mantıları koroplast çift kilitli poşetlere koyarak daha sonra pişirmek üzere buzlukta saklayabilirsiniz. Uygun bir tencerede suyu kaynatalım. Buzluktan aldığımız mantıları da suya ekleyerek 10-15 dakika kadar pişirelim. Pişen mantıları derince bir tabağa alalım üzerine sarımsaklı veya normal yoğurt dökelim. Mantı tarifimiz hazır. Sos, pul biber, nane ve sumak ekleyerek servis edebilirisiniz.

Mantı Sosu Tarifi:

İlk olarak uygun bir tava içerisine tereyağını alarak eritelim. Yağımız eridikten sonra içerisine salçamızı ekleyelim  ve orta ateşte sürekli karıştırarak 2-3 dakika daha kavuralım. Ardından pul biber ve nanemizi ekleyelim ve yaklaşık 1 dakika daha kavurmaya devam edelim. Haşladığımız mantının suyundan da ilave ederek sosumuzu güzelce karıştıralım. Dilerseniz bu aşamada mantı suyu yerine normal sıcak su da ilave edebilirsiniz. Sosumuzu kısık ateşte 2-3 dakika daha pişirdikten sonra ocağı kapatalım. Sosumuz hazır.

Mantı Kaç Dakika Haşlanır ?

Mantı, büküm büyüklüğüne ve iç harcına göre 10-15 dakika arasında haşlanır.

 

Kızarmış Mantı Tarifi:
Elimiz ile bükmüş olduğumuz mantıları kızgın yağa atarak 2-3 dakika kızartın. Sos, pul biber, nane ve sumak ekleyerek servis edebilirisiniz.

bottom of page